Comfort Food, або гастрономічна зона комфорту :)

Сирники «як у мами», бабусині пиріжки й найкрутіший у світі борщ – якщо ви виросли у звичайній українській сім’ї, то думаєте зараз не лише про їжу, а й про сімейні вихідні свого дитинства, домашню кухню, де так смачно пахне, і про ті часи, коли ви були маленькими, а чудеса – цілком реальними.

Такі ж відчуття переживає звичайний американець, коли йдеться про запечену індичку, або австрієць, який побачив яблука в тісті або штрудель. Практично в усіх культурах гарячий суп з локшиною – синонім турботи й рятівник від застуди, і запечена картопля – ностальгія за безтурботним дитинством, де шашлики, рибалка, багаття і картопля на вугіллі.

Це і є comfort food – їжа, від якої на душі стає тепло і затишно. Дещо просте в приготуванні, але ситне, ароматне і неймовірно смачне. Всі наші вподобання ростуть з психологічного комфорту, і питання смаку – не виняток: всі ці печені, запіканки, сирники, яйця-пашот, пироги, супи, локшина – їжа-антистрес, бо повертає нас у часи, коли ми почувалися безпечно й безтурботно.

Вперше про comfort food написала газета The Palm Beach Post у 1966 році, позначивши так страви з дитинства, до яких ми повертаємось у дорослому віці, переживши емоційне потрясіння. Пізніше психологи припустили, що comfort food – це значно більше, ніж ностальгія, і розділили її на чотири види: nostalgic foods – традиційна їжа, яку готували вдома, indulgence foods – їжа, якою можна себе побалувати (наприклад, булочка з корицею або сковорідка смаженою картоплі з салом), convenience foods – готова їжа, яку легко готувати, та physical comfort foods – те, що гарно засвоюється, зігріває, приносить фізичне задоволення.

Відтак, якщо сьогодні щось не все вдалось, або навздогнала сезонна журбинка, або просто хочеться трішки натхнення, є дуже простий і надійний рецепт – завести свою маленьку машину часу на бабусину (мамину) кухню.

Сирники

Ти ще спиш, але бабуся вже прийшла з ринку. В її торбинці – безліч всіляких смаколиків, і серед них – домашній сир, свіжесенький і трішки солодкий. Однією рукою вона заварює какао, іншою – додає трішечки борошна, цукор та яйця. Якщо прокинешся зараз і зайдеш на кухню – можна самому перемішати тісто великою ложкою. А якщо ні – то скоро прокинешся від аромату, який огортає всю квартиру. Бабусині сирники – найкращі у світі: пухкі, круглобокі, соковиті. Їсти лише зі сметаною або медом. Або – бабуся вже дістає банку – з домашнім варенням.

Сирники з медом та сметаною в Chicken Kyiv — 69 грн, з ягідним джемом та сметаною в ресторані-салоні "Канапа" — 89 грн, зі сметаною в "Барсуці" — 49 грн. 

Яйця-пашот

Омлет, бовтанка, яєшня з ковбасками, яйця пашот з беконом або лососем – скільки сніданків з яєць вигадували рідні, щоб ми маленькі зранку поїли як слід, а не розмазували кашу по тарілці. Космополітичний сніданок, який розуміють на всій планеті – яйця з рідким жовтком, зварені «у мішечку», з гарячим тостом і смаженим беконом.

Яйця бенедикт зі слабосоленим лососем у "Бессарабії" — 98 грн, омлет в Chicken Kyiv — 59 грн, оката з двох яєць із (фермерською бринзою, смаженими грибами, беконом або томатами  в ресторані-салоні "Канапа" — 89 грн.

Булочка з корицею

Без коментарів. Просто дууууже ароматна булочка до чаю чи какао. Хоча – ми ж уже дорослі – з чашкою кави.

Булочка з корицею та помадкою в Chicken Kyiv — 29 грн.

Оселедець, тюлька, рачки

Оселедець з картоплею — ідеальний перекус в будь-яку пору року. Ще маринованої херсонської цибульки сюди — м-м-м! Такий готують в "Барсуці" та "Любчику" за 69 грн.

Іноді з оселедчика мама готувала форшмак — за таємним рецептом прабабусі. І хоча нічого таємного в форшмаці начебто немає, він в усіх виходить зовсім різний.

А якщо пригадати літні канікули на Чорному морі, там же рачки, бички, тюлечка і хрумка цаца — як насіння, не можна зупинитися.

Портал до одеського дитинства знаходиться в "Любчику": таріль малосольної рибки за 99 грн, тюлечка на хлібі за 69 грн, рачки за 19 грн, форшмак за 49 грн, запечена скумбрія за 118 грн.

Мідії

Ви ж теж так робили малими на морі, правда ж: шукали шматок жесті, розігрівали на сонці й смажили на ньому мідії? Мама ще готувала у томатному соусі, вині або у вершках. Півкілограмовий казанок мідій у винному соусі коштує 89 грн в "Любчику" та 98 грн в "Барсуку".

Борщик чи юшка?

Спочатку перше! Пообідати в однокласника чомусь завжди було цікавіше, ніж удома. Хоча його мама так само готувала борщ чи курячий суп на обід, це було зовсім інакше, ніж удома, а тому трішки смачніше. В цьому вся фішка comfort food — страви, поширені у великому регіоні, відрізняються дрібними деталями у кожній родині. Особливо непросто з борщем — хтось додає туди антонівку, хтось — трохи оцту і сушені гриби. 

Всі супи дитинства в "Любчику": курячий бульон з тельбухами та локшиною — 69 грн, рибна юшка на півні — 89 грн, український борщ — 59 грн (як і в "Барсуці", до речі), окрошка на квасі — 39 грн. 

Котлети

З картопляним пюре, аякже. Окрім класичних курячих (89₴), в "Любчику" є ще й щучі (98₴), а в Chicken Kyiv — крабові (259₴). Любов!

Шашлик

У нас не було грилів у задньому дворику, як в американців, і бананового листя, як в Перу. Зате були шампурі всіх модифікацій, металевий бідончик для маринаду і сімейна традиція шашликів. М'ясо маринували мало не звечора, а рано-вранці мама складала до сумки овочі, хліб, сир і ковбасу "для нарізки", сіль, "мильничку" з плівкою "Кодак" та інші важливі речі по списку, який всі знали на пам'ять і все рівно щось забували. Щаслива пора, і до неї завжди варто повертатися. Навіть не виїжджаючи за місто.

Шашлик зі свинячого ошийка  в "Барсуці", коштує 149 грн, люля-кебаб із баранини в "Любчику" — теж 149 грн.

Раки

Якщо в машину вантажили відро, чавунний казанок та пакет з різними коріннями й кропом — все ставало ясно. Їдемо на річку ловити раків.

Тепер півкіло раків можна з'їсти в "Любчику" за 249 грн, а кілограм — за 498.